آموزش استخراج بیت کوین ازسایتwww.melyoonersho.ir پرنده ای که پرواز بلدنیست به قفس می گوید تقدیر
فا تولز - ابزار رایگان وبمسترساخت حرفه ای کد متن متحرک
فاتولز – جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
<"meta name="jibisite"content="ACTIVE> هموطنان عزیز برای ورود وفعالیت دربازاریابی شبکه ای ؛تمام آموزشها در سایت بصورت جزوه؛فایل و تصویری قرارداده شده جهت توضیحات بیشتر باشماره همراه بنده تماس بگیرید 09104509998
فا تولز - ابزار رایگان وبمسترساخت حرفه ای کد متن متحرک

.........
..........

چگونه هدف تعیین کنیم ؟

چگونه هدف تعیین کنیم ؟

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که چگونه هدف تعیین کنیم بهتر است بدانیم که اهداف می توانند خیلی ساده و ابتدایی و یا خیلی سخت و پیچیده باشند، هرچقدر بتوانیم اهداف را ساده تر کنیم و آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم، به همان میزان امکان رسیدن به آن راحت تر خواهد بود.

در ادامه می خواهیم هدف گذاری به روش آقای برایان تریسی را بررسی کنیم، این نوع هدف گذاری بسیار ساده بوده و با کمی تلاش می توانید به راحتی در آن مهارت کسب کنید، می توانیم از این روش در ۷ حوزه زیر هدف گذاری کنیم:

۱- شغل، کسب وکار
۲- مادی و مالی
۳- خانواده
۴- جسمی
۵- معنوی
۶- تفریحی
۷- اجتماعی
ممکن است موارد دیگری هم به ذهنتان برسد اما در کل می توانیم اکثر اهداف را در این ۷ حوزه خلاصه کرد.

برایان تریسی از مشهورترین افراد موفق جهان است که دانسته های خود را در قالب کتاب، مجموعه های صوتی و تصویری عرضه کرده است، زیرا معتقد است که «راه رسیدن به موفقیت در هر کاری آن است که بدانیم افراد موفق آن رشته چه کرده اند تا موفق شده اند».

از نظر او کلید همه موفقیت های بزرگ، دستاوردهای کلان، احترام، مقام و موقعیت و خوشبختی در زندگی آن است که بتوانی روی مهم ترین کار و وظیفه ات تمرکز کنی و فقط بدانی، بیندیشی و آن را خوب انجام دهی و تا کاملا تمام نشده است دست برنداری.

اگر از او بپرسید چگونه هدف تعیین کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه هدفتان ساده باشد یا پیچید، همین هفت گامی را خواهد گفت که در ادامه به آن می پردازیم، او معتقد است به کمک این هفت روش ساده می توانید با سرعت بیشتری به هدف هایتان برسید. البته روش های پیچیده تری هم برای این کار وجود دارد. اما با کمک این روش ساده هم می توانید به سادگی به هدف های خود برسید.

۱- دقیقا توضیح دهید که چه می خواهید.

به طور مشخص صحبت کنید. اگر می خواهید درآمد خود را افزایش دهید، دقیقا بنویسید که چقدر درآمد می خواهید. نوشتن اینکه «درآمد بیشتری می خواهم» کافی نیست، باید رقم آن را کامل و دقیق مشخص کنید وقتی دقیقا مشخص می کنید به دنبال چه چیزی هستید، راحت تر می توانید به آن برسید.

۲- اهدافتان را بنویسید.

هدف اگر مکتوب نباشد شبیه دود سیگار است. به هوا می رود و ناپدید می شود. اما وقتی هدف را می نویسید، می توانید آن را ببینید، لمس کنید، بخوانید و در صورت لزوم آن را احساس کنید. نوشتن اهداف باعث می شود بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید و راحت تر آن را مدیریت کنید.

۳- زمانی را برای رسیدن به هدفتان مشخص کنید

زمانی معین و معقول را در نظر بگیرید. زمانی را که می خواهید به هدفتان برسید مشخص کنید. اگر هدف خیلی بزرگ است، ضمن اینکه تاریخ رسیدن به هدف را مشخص می کنید، این فاصله زمانی را به زمان های کوتاه تری مرحله بندی کنید.

اما اگر نتوانستید به موقع به هدف خود برسید چه می کنید؟
خیلی ساده است. زمان دیگری برای آن در نظر می گیرید. توجه داشته باشید که زمان شما حدسی است. گاه قبل از زمان تعیین شده به هدف خود می رسید، گاه در زمان تعیین شده و در مواقعی دیرتر از زمان مشخص شده به هدف خود می رسید.

۴- فهرستی از تمام کارهایی که فکر می کنید می توانید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید تهیه کنید.

همانطور که هنری فورد می گوید :

می توانید به بزرگترین هدف ها دست یابید مشروط بر آنکه این هدف بزرگ را به اجزای کوچک تری تقسیم کنید.

از موانع و مشکلاتی که باید بر آنها غلبه کنید تا به هدف خود برسید فهرستی تهیه نمایید.
از دانش و مهارت هایی که برای رسیدن به هدفتان به آنها احتیاج دارید فهرستی تهیه نمایید.
از اسامی کسانی که برای رسیدن به خواسته هایتان به همکاری شان احتیاج دارید فهرستی تهیه کنید.
از همه ی کارهایی که فکر می کنید می توانید انجام دهید فهرستی تهیه کنید. آنقدر صبر کنید تا این فهرست کامل شود.

۵- فهرست خود را اولویت بندی کنید

وقتی فهرست خود را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید که چه کاری را باید انجام دهید؛ و بعد از آن چه کاری را باید بکنید. از اینکه بگذریم، وقتی کارهایتان را اولویت بندی می کنید، متوجه می شوید کدام کار مهم تر و کدام کار از اهمیت کم تری برخوردار است.

۶- بلافاصله برنامه خود را اجرا کنید

قدم اول را بردارید و بعد به سراغ قدم های دوم و سوم بروید. به حرکت خود ادامه دهید. به سرعت حرکت کنید. تاخیرها جایز نیست. توجه داشته باشید که مسامحه تنها دزد زمان نیست، دزد زندگی هم هست.

تفاوت میان پیروزی و شکست در زندگی این است که برندگان قدم اول را بر می دارند. آنها عمل گرا هستند.

۷- همه روزه کاری بکنید که به هدف اصلی خود نزدیکتر شوید.

این اقدام کلیدی و مهمی است که موفقیت شما را تضمین می کند. هفته ای هفت روز، هر روز کاری صورت دهید. سالی ۳۶۵ روز کار کنید. هر کاری که شما را به هدفتان نزدیک می کند انجام دهید. اینکه بدانیم چگونه هدف تعیین کنیم کافی نیست باید یاد بگیریم آن را به مرحله اجرا در بیاوریم.

هیچ کس بهتر و باهوش تر از شما نیست. برایان تریسی

همانطور که دیدیم جواب سوال چگونه هدف تعیین کنیم می تواند در ۷ گام ساده خلاصه شود ولی لزوما به این معنا نیست که به راحتی هم می توانید آن را اجرا کنید، در ابتدای کار ممکن است این روش در عین سادگی سخت به نظر برسد، حتی اگر اینطور هم بود بازهم دست از تلاش برندارید مطمئن باشید خیلی زود در این روش مهارت کسب می کنید.

هدف تعیین کردن یک مهارت است که بیشتر از هر چیزی با آزمون و خطا به دست می آید.

 

چگونه هدف تعیین کنیم؟

 
 

بعضی آدم‌ها هدف‌ها و آرزوهای کوچک و قابل احترامی دارند، اما برخی می‌خواهند دنیا را تکان دهند. همین هدف‌ها و خواسته‌های رنگارنگ‌مان هستند که زندگی را زیبا می‌کنند و به آن جهت می‌دهند. برای رسیدن به بعضی هدف‌ها باید یک عمر تلاش کنیم، اما بعضی‌هایشان را می‌توانیم یک‌شبه به‌دست بیاوریم. اگر برای رسیدن به اهداف‌مان برنامه‌ریزی ‌کنیم، اعتمادبه‌نفس‌مان بیشتر می‌شود و زودتر پیشرفت خواهیم کرد. شاید شروعش کمی جرأت بخواهد، اما اگر اراده کنیم، بزرگ‌ترین هدف‌های‌مان نیز قابل دسترسی است. با خواندن این مقاله یاد می‌گیریم چگونه هدف تعیین کنیم و به آن برسیم.

 


 


قدم اول: هدف‌های دست‌یافتنی تعیین کنیم

 

۱. باید هدف‌های زندگی‌مان را پیدا کنیم

برای اینکه تکلیف‌مان با خودمان روشن شود، می‌توانیم چند سؤال اساسی از خودمان بپرسیم. اول باید بدانیم از زندگی چه می‌خواهیم و دوست داریم به کجا برسیم. باید برای امروز، ۱۰ سال بعد و حتی تمام زندگی‌مان هدف داشته باشیم. جواب‌های این مرحله می‌توانند خیلی کلی باشند، مثلا: «می‌خواهم زندگی شادی داشته باشم.» یا «می‌خواهم به دیگران کمک کنم.»

 • هدف‌مان می‌تواند تأسیس شرکت خودمان باشد. شاید هم دوست داشته باشیم اندام متناسبی داشته باشیم یا اینکه تشکیل خانواده بدهیم. هدف‌ها و آرزوها می‌توانند خیلی گسترده و متنوع باشند.

مثال‌هایی از هدف‌های خاص

 • خانواده: می‌خواهم دو بار در هفته با خانواده‌ام ناهار بخورم؛ دو بار در هفته به اعضای خانواده‌ام بگویم چقدر دوست‌شان دارم؛ برای خانواده‌ام در هر وعده‌ی غذایی سبزیجات آماده کنم.
 • کاری: می‌خواهم هر هفته دنبال یک کار جدید بگردم؛ مسئولیت‌پذیرتر شوم؛ هر هفته از یک فرد موفق درخواست ملاقات و از راهنمایی‌هایش استفاده کنم.
 • تحصیل: می‌خواهم برنامه‌نویسی اچ‌تی‌ام‌ال (html) یاد بگیرم: در تعطیلات، اسپانیایی یاد بگیرم؛ در مورد دانشگاه‌های خوب تحقیق کنم.
 • سلامتی: می‌خواهم آخر هفته‌ها ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام دهم؛ دوچرخه‌سواری یاد بگیرم؛ شب‌ها به جای شام، سالاد بخورم.

 


۲. باید هدف بزرگ‌مان را به اهداف کوچک و مشخص تقسیم کنیم

 

بیایید دوباره به زندگی‌مان فکر کنیم. کجاهای زندگی‌مان باید تغییر کنند؟ چه چیزهایی باید بهتر شوند؟ این زمینه‌ها می‌توانند کار، اقتصاد، خانواده، تحصیلات یا سلامتی باشند. بیایید از خودمان بپرسیم در هر زمینه‌ای دوست داریم به کجا برسیم و باید چگونه هدف تعیین کنیم تا طی ۵ سال آینده آنها را به دست بیاوریم.

 • اگر هدف اصلی‌مان لاغر شدن است، برای به دست آوردنش می‌توانیم به خوردن غذاهای سالم‌تر و شرکت در مسابقه‌های دوی کشوری فکر کنیم.
 • برای اینکه کسب و کار خودمان را شروع کنیم، هدف‌های کوچک‌ترمان می‌توانند یادگرفتن مدیریت کسب و کار و راه انداختن یک کتاب‌فروشی باشند.

۳. باید هدف‌های کوتاه‌مدت‌مان را یادداشت کنیم

حال که از خواسته‌هایمان اطلاع داریم و هدف‌مان را برای چند سال آینده تعیین کرده‌ایم، باید سفت و سخت به آنها بچسبیم و برای به دست آوردن‌شان تلاش کنیم. باید یک برنامه‌ی زمانی منطقی داشته باشیم. بهتر است در هدف‌های کوتاه‌مدت برای بیشتر از یک سال برنامه‌ریزی نکنیم.

 • وقتی هدف‌هایمان را می‌نویسیم دیگر به راحتی نمی‌توانیم از آنها عبور کنیم و همیشه برای‌شان احترام قائل هستیم.
 • مثلا برای لاغر شدن، اولین هدف‌مان می‌تواند پیاده‌روی یا مصرف بیشتر سبزیجات باشد.
 • برای کارآفرینی می‌توانیم در یک کلاس کتابداری شرکت کنیم یا مناسب‌ترین محل برای کتابفروشی خود را بیابیم.

 

۴. هدف‌های‌ خود را به گام‌های کوچک‌تری تبدیل کنیم که زندگی‌مان را به سمت خواسته‌هایمان پیش می‌برند

اساسا باید بدانیم چرا این هدف را تعیین کرده‌ایم و چگونه می‌توانیم به آن برسیم. برای روشن شدن این قضیه می‌توانیم از خودمان بپرسیم: «اصلا ارزشش را دارد؟ الان زمان مناسبی برای این هدف هست؟ با شرایطم جور در می‌آید؟»

 • مثلا اگر هدف بزرگ‌مان تناسب اندام است و برای رسیدن به آن، شرکت در مسابقات دوی کشوری را انتخاب کرده‌ایم، ورزش کردن به مدت دو هفته می‌تواند یک هدف کوتاه‌مدت خوب باشد. از خودمان بپرسیم آیا پیاده‌روی به شرکت در مسابقه‌ی دو کمک می‌کند؟ اگر این‌طور نیست، هدف کوتاه‌مدت‌مان را طوری عوض کنیم که در مسیر رسیدن به هدف‌های بزرگ‌مان قرار بگیرند.

۵. هر از گاهی هدف‌هایمان را با شرایط وفق دهیم

 

باید هر از گاهی کمی وقت بگذاریم و هدف‌های کوچک‌مان را دوباره تنظیم کنیم و سروسامان بدهیم. آیا در به دست آوردن‌شان طبق برنامه‌ی زمانی پیش رفته‌ایم؟ این هدف‌ها هنوز برای رسیدن به هدف بزرگ‌مان لازم هستند؟ برای تنظیم اهداف‌مان باید انعطاف‌پذیر باشیم.

 • برای لاغر شدن شاید یکی از اهداف‌مان شرکت در مسابقه‌ی دوی ۵ کیلومتر باشد، ولی بعد از تمرین کردن و تقویت رکورد‌هایمان ممکن است پیش خودمان فکر کنیم بهتر است هدف‌مان را از دوی ۵ کیلومتر به ۱۰ کیلومتر تغییر بدهیم.
 • برای کارآفرینی بعد از اینکه اهداف اولیه، مثل شرکت در کلاس کتابداری و یافتن مکان مناسب را انجام دادیم، می‌توانیم هدف‌های جدیدی تعیین کنیم، درخواست وام بدهیم و برای کسب و کار جدید مجوز بگیریم. به مرور زمان می‌توانیم به خرید یا اجاره‌ی یک جای خوب فکر کنیم، کتاب‌های مورد نظرمان را بخریم، کارمند استخدام کنیم و به این ترتیب کسب و کار خودمان را شروع کنیم. تازه وقتی کارمان روی غلتک افتاد می‌توانیم به افتتاح شعبه‌ی دوم هم فکر کنیم!

 

قدم دوم: چطور برای رسیدن به هدف‌هایمان از راه‌های مؤثر استفاده کنیم

۱. هدف‌هایمان را مشخص کنیم

وقتی هدف تعیین می‌کنیم باید حتما جواب این سؤال‌ها را بدانیم: کی؟ چی؟ کجا؟ کِی؟ و چرا؟ برای هر هدف کوچکی که تعیین می‌کنیم باید بدانیم چرا آن را انتخاب کرده‌ایم و این هدف چطور در رسیدن به خواسته‌هایمان به ما کمک می‌کند.

 • مثلا برای اینکه خوش‌اندام شویم (یک هدف کلی و بزرگ) یک هدف ویژه تعیین کرده‌ایم: شرکت در مسابقات دوی کشوری. برای رسیدن به این هدف ویژه هم می‌خواهیم با ۵ کیلومتر دویدن شروع کنیم. پس می‌توانیم این طور به سؤالات پاسخ بدهیم: کی؟ من. چی؟ ۵ کیلومتر می‌دوم. کجا؟ پارک پردیسان. کِی؟ در ۶ هفته. چرا؟ تا برای شرکت در مسابقات دو کشوری که هدفم است آماده شوم.
 • برای اینکه کسب و کار خودمان را راه‌اندازی کنیم، یک هدف کوتاه‌مدت تعیین کرده‌ایم: شرکت در کلاس کتابداری. با این هدف می‌توانیم به سؤال‌ها جواب بدهیم: کی؟ من. چی؟ شرکت در کلاس کتابداری. کجا؟ کتابخانه‌ی خوارزمی. کِی؟ چهارشنبه‌ها برای ۵ هفته. چرا؟ تا یاد بگیرم چطور دخل و خرج کتابخانه را مدیریت کنم.

۲. هدف‌هایمان باید قابل اندازه‌گیری باشند

 

برای اینکه بتوانیم پیشرفت‌مان را بررسی کنیم، هدف‌هایمان باید قابل اندازه‌گیری باشند. مثلا اگر بگوییم: «می‌خواهم بیشتر بدوم»، بررسی پیشرفت کارمان خیلی سخت می‌شود؛ پس بهتر است بگوییم: «می‌خواهم ۱۶ بار دور زمین بسکتبال بدوم.» خب حالا بهتر شد! باید حتما راه‌هایی وجود داشته باشند که تشخیص بدهیم چه‌قدر به هدف‌مان نزدیک شده‌ایم.

 • دوی ۵ کیلومتر یک هدف قابل اندازه‌گیری است. وقتی آن را انجام دادیم دیگر شکی در کار نیست، حتی می‌توانیم هدف‌مان را باز هم کوچک‌تر کنیم. مثلا بگوییم هر دفعه حداقل یک و نیم کیلومتر می‌دوم. با انجام سه مرتبه در هفته به هدفم می‌رسم. بعد از اولین بار می‌توانیم هدف‌مان را این طوری تعریف کنیم: باز هم ۵ کیلومتر دیگر می‌دوم، اما این بار ۴ دقیقه زودتر به خط پایان می‌رسم.
 • شرکت در کلاس کتابداری هم قابل اندازه‌گیری است، چون باید ثبت‌نام کنیم و هر هفته سر کلاس برویم. اما اگر بگوییم: «در مورد کتاب‌داری مطالعه می‌کنم» خیلی مبهم است، چون نمی‌توانیم بفهمیم چه موقع کارمان تمام شده است.

 

۳. هدف‌هایمان را واقع‌بینانه انتخاب کنیم

حتما باید شرایط‌مان را صادقانه در نظر بگیریم و بدانیم کدام هدف‌ها واقع‌بینانه و کدام‌شان کمی تخیلی هستند. با خودمان روراست باشیم و ببینیم ابزار لازم برای رسیدن به هدف‌هایمان (مهارت، منابع، وقت، دانش) را داریم یا خیر.

 • برای اینکه لاغر شویم و در مسابقات دوی کشوری شرکت کنیم، باید وقت زیادی برای دویدن و تمرین بگذاریم. اگر سرمان خیلی شلوغ است یا اصلا نمی‌خواهیم وقت زیادی صرف دویدن کنیم، این هدف به دردمان نمی‌خورد. کارهای زیاد دیگری هم هستند که می‌توانیم برای لاغر شدن انجام بدهیم و در وقت‌مان صرفه‌جویی کنیم.
 • اگر می‌خواهیم کتاب‌فروشی باز کنیم، اما تجربه‌ی کسب و کار نداریم، نمی‌توانیم بودجه‌ی مورد نیازمان را تأمین کنیم، در مورد این کار کوچک‌ترین دانشی نداریم و کلا اهل مطالعه و کتاب هم نیستیم، بعید است بتوانیم در این کار موفق باشیم.

۴. هدف‌هایمان را اولویت‌بندی کنیم

 

هر کدام از ما در هر زمانی از زندگی تعدادی هدف داریم که ممکن است در مرحله‌های مختلفی از تکامل باشند. باید به خوبی تصمیم بگیریم کدام هدف‌ها از بقیه مهم‌ترند و باید زودتر انجام شوند. هدف‌های زیاد باعث سردرگمی ما می‌شود، نمی‌توانیم آن‌طور که باید و شاید برای‌شان تلاش کنیم و ممکن است به آنها نرسیم. پس باید بدانیم چگونه هدف تعیین کنیم و برای‌شان اولویت قرار بدهیم.‌

 • شاید بتوانیم اولویت‌های مهم زندگی‌مان را تعیین کنیم. در این صورت اگر بعضی هدف‌های‌مان مخالف همدیگر باشند هم می‌توانیم تمرکز کنیم. باید بین انجام یک یا دو هدف کوچک و یک اولویت مهم زندگی‌مان انتخاب کنیم. خب معلوم است دیگر! اولویت اول زندگی‌مان خیلی مهم‌تر است.
 • اگر هدف‌مان تناسب اندام است و برای رسیدن به آن خوردن غذاهای سالم، دوی ۵ کیلومتر و سه بار در هفته شنای یک کیلومتر را تعیین کرده‌ایم، ممکن است متوجه شویم وقت کافی برای انجام همه‌ی این کارها را با هم نداریم. پس باید اولویت‌بندی کنیم: اگر می‌خواهیم در مسابقات دوی کشوری شرکت کنیم دوی ۵ کیلومتر نسبت به شنا مهم‌تر است. تغذیه‌ی سالم را بهتر است ادامه بدهیم، چون علاوه بر اینکه برای سلامتی‌مان خوب است به هدف‌مان هم کمک می‌کند.
 • اگر می‌خواهیم کتاب‌فروشی خودمان را تأسیس کنیم، قبل از اینکه کتاب و لوازم مورد نیازمان را بخرید، باید حتما مجوز بگیریم و از بابت وام هم خیال‌مان راحت باشد.

 

۵. پیشرفت‌مان را بررسی کنیم

می‌توانیم پیشرفت‌های کاری و شخصی‌مان را در یک دفتر ثبت کنیم. با این کار هر زمان به میزان رشد و پیشرفت هدف‌مان نگاه کنیم انگیزه‌مان بیشتر می‌شود. در واقع خودمان را برای ادامه‌ی کار تشویق می‌کنیم. ولی اول باید راه‌های پیشرفتمان را به خوبی فرا بگیریم.

 • وجود یک دوست در مسیر رسیدن به هدف بسیار خوب است. مثلا، وقتی برای یک مسابقه‌ی بزرگ آماده می‌شویم، اگر دوستی داشته باشیم که مرتبا او را ببینیم و با او ورزش کنیم می‌توانیم پیشرفت‌مان را به خوبی بسنجیم.
 • اگر برای مسابقه‌ی دوی کشوری آماده می‌شویم، می‌توانیم یک دفتر یادداشت داشته باشیم و میزان دویدن، زمان و احساس‌مان را در آن بنویسیم. وقتی در کارمان پیشرفت کنیم، اعتمادبه‌نفس‌مان بیشتر می‌شود و هر بار که به عقب نگاه کنیم از وضعیت‌ فعلی‌مان خوشحال می‌شویم.
 • ثبت پیشرفت در مورد کسب و کار کمی سخت است، اما خب می‌توانیم هدف‌های اصلی و فرعی‌مان را بنویسیم بعد بعضی‌ها را خط بزنیم و مشخص کنیم که هر کدام از این هدف‌ها چه زمانی عملی می‌شوند تا از پیشرفت‌مان باخبر شویم.

 


۶. هدف‌هایمان را بسنجیم

وقتی به هدف‌های تعیین شده رسیدیم از خودمان تجلیل کنیم و برای خودمان جشن بگیریم.

 • مثلا اگر برای اولین بار ۵ کیلومتر دویده‌‌ایم، از تکمیل این هدف شکرگزار باشیم. حتی اگر این کار در مقایسه با شرکت در مسابقه‌ی دوی کشوری خیلی کوچک باشد.
 • قطعا وقتی برای اولین بار در کتاب‌فروشی‌مان را باز می‌کنیم و اولین کتاب‌مان را می‌فروشیم از خوشحالی در پوست خودمان نمی‌گنجیم و این خودش یک جشن درست و حسابی است، چون به هدف‌مان خیلی نزدیک هستیم.

۷. به هدف‌گذاری ادامه بدهیم

 

وقتی به هدف‌های شده رسیدیم، حتی هدف‌های اصلی زندگی‌مان، باز هم دل‌مان می‌خواهد پیشرفت کنیم و هدف‌های جدیدی تعیین کنیم.

 • وقتی در مسابقه‌ی دوی کشوری شرکت کردیم، باید تصمیم بگیریم بعدا چه کاری می‌خواهیم انجام بدهیم. می‌خواهیم در یک مسابقه‌ی دیگر شرکت کنیم و مقام بهتری بدست بیاوریم؟ دوست داریم در المپیک شرکت کنیم؟ یا می‌خواهیم به مسابقه‌های کوچک‌تر در حد چند کیلومتر برگردیم؟
 • وقتی کتاب‌فروشی‌مان را افتتاح کردیم، آیا می‌خواهیم یک کافه‌کتاب یا شعبه‌ی دیگر هم تأسیس کنیم؟ پول بیشتری در بیاوریم؟ شعبه‌های بیشتری داشته باشیم و برای جلب مشتری یک کافی‌شاپ کنار کتاب‌فروشی‌مان باز کنیم؟
 • به این 5 دلیل باید برای خودتان اهداف بزرگ تعیین کنید

  پایان سال است, و شروع یک سال جدید. بنابراین خیلی رایج است که مردم به تعیین اهداف جدید توجه خودشان را معطوف کنند, و در این موقع از سال برای بهبود سطح زندگی شان برنامه ریزی کنند. شخصا, من طرفدار روش “تعیین هدف دائمی و پیوسته” هستم, بطوریکه هر موقع هدف قدیمی تمام شد, یک سری هدف جدید را شروع می کنم. بهر حال, اگر شما از آغاز سال جدید بعنوان معیاری برای شروع زندگی یا تجارت خود استفاده می کنید و زندگی تان را پر مفهوم تر می کنید, اینکار فوق العاده است, زمان درستی را برای اینکار انتخاب کرده اید.

  در این مقاله قصد داریم در مورد “تعیین اهداف بزرگ” صحبت کنیم, و 5 دلیل خاص برای تان بیاوریم که چرا تعیین اهداف خاص ارزشمند است.

  اکثر ما با متد S.M.A.R.T. برای تعیین اهداف آشنا هستیم. S.M.A.R.T. مخفف کلماتی است که به ما یادآوری می کند اهداف باید خاص, قابل اندازه گیری, دست یافتنی, مربوط به هم و در چارچوب زمانی باشد. این متد تعیین اهداف فوق العاده است. من خودم خیلی از این راه استفاده کرده ام, و چند بار نتایج ملموس آنرا در کار و زندگی ام مشاهده کردم. من پیشنهاد نمی دهم که باید روش تعیین اهداف S.M.A.R.T. را متوقف کنیم, من فقط می خواهم اینرا بگویم که زندگی واقعا سرگرم کننده می شود وقتیکه ما, در کنار روش S.M.A.R.T. برخی اهداف “بزرگ, عظیم, بی پروا و باور نکردنی” هم داشته باشیم.

  اهداف بزرگ برای خیلی از ما دلهره آور است. باید دقیقا از قسمت “دست یافتنی” در سیستم S.M.A.R.T. صرفنظر کنیم, اگر از این بخش صرفنظر کنیم, ممکن است فکر کنیم که دیگر نمی توانیم آن هدف را بدست آوریم. ما به هدف بزرگ نگاه می کنیم, و بعد به خودمان نگاه می کنیم, و موقعیتی که الان در آن قرار داریم, و با خودمان فکرر می کنیم که “تعیین چنین هدفی چه امتیازی برای ما دارد, هرگز نمی توانم آنرا بدست آورم.”  واقعیت این است که تا برای هدفی تلاش نکنیم نمی توانیم بفهمیم که می شود به آن دست یافت یا خیر.  تا وقتیکه آنرا امتحان نکنیم به محدودیت های خودمان پی نمی بریم.

  در نتیجه, اهداف بزرگ و دیوانه وار می تواند به زندگی مان معنا ببخشد و آنرا لذت بخش تر کند. دلیلش در ادامه آمده است:

  1. اگر فقط یک لحظه در مورد هدفمان خیال پردازی کنیم, واقعا هیجان زده می شویم

  اگر همه چیز را متوقف کنیم و به این فکر کنیم که اگر به هدف بزرگمان دست پیدا کنیم زندگی مان چه شکلی خواهد یافت, مطمئنا هیجان زده می شویم. خود هدف نیروی کششی گرانشی ایجاد می کند که نیاز به اراده زیاد برای انجام آنرا نفی می کند. هیجانی که از امکان پذیر بودن هدف در ما ایجاد می شود باعث می شود که دست بعمل بزنیم. وقتیکه ما هر روز با این ذهنیت که آن رویا امکان پذیر است, “تحت تاثیر” رویای بزرگمان هستیم, آنقدر در جهت حرکت به سمت اهداف سرمان شلوغ می شود که وقت تاسف خوردن برای هیچ کاری را نخواهیم داشت. صرفنظر از اینکه به هدفمان برسیم یا نه, زندگی مان بطرز قابل توجهی با این سبک زندگی جدید پویا تر و غنی تر می شود. با گذشت زمان, ما تبدیل به فرد جدیدی می شویم, فردی که هرگز هیچ احساس تاسفی نسبت به خودش ندارد, یا وقتش را صرف “روزمرگی” نمی کند, چونکه دنبال هدفی می رویم که باور داریم امکان پذیر است.

  2. باعث می شود که در بلند مدت فرد بهتری شویم

  اهداف بزرگ باعث می شود که گستره دیدمان (فضایی برای ایجاد اهداف بزرگتر) باز شود.  وقتیکه دیدمان را گسترش می دهیم با این واقعیت روبرو می شویم که باید “تغییرات ساختاری” در زندگی و کسب و کارمان ایجاد کنیم (بسته به ماهیت هدف) تا اینکه هدف به نتیجه برسد. به این علت که, زیر ساخت ها و سیستم ما (فرق نمی کند در کار یا زندگی) از هدف بزرگ ما حمایت نمی کند. وقتیکه متوجه این امر می شویم شروع به ایجاد تغییراتی می کنیم که منافع بلند مدت مثبت و معنا داری برای ما دارد. با اینکار “شالوده” تجارت و یا زندگی مان را تقویت می کنیم. اینکار اثر موجی ایجاد می کند که نواحی دیگر زندگی مان را در جهت مثبت تغییر می دهد.

  3. باعث می شود در کوتاه مدت خیلی انعطاف پذیر شویم

  وقتیکه به قضیه بزرگ برخورد می کنیم, متوجه می شویم که هر ثانیه با ارزش است. با این اوصاف هر روز باید بهترین نسخه خودمان باشیم. می دانیم که نمی توانیم حتی یک لحظه از کارمان را برای ترحم نسبت به خودمان و یا فعالیت های بی معنی هدر بدهیم. در نتیجه, حساب “زمان حال” را نسبت به موقعی که اهدافمان کوچک است و کششی در ما ایجاد نمی کند, بیشتر داریم. در این دنیای تکنولوژی, حواس پرتی خیلی خطرناک است. برای اینکه به اهداف بزرگ دست پیدا کنیم باید در کوتاه مدت واقعا انعطاف پذیر و بی پروا باشیم.

  4. باعث می شود با خودمان “رو راست” باشیم و با کمبودهایمان مقابله کنیم

  اهداف بزرگ باعث می شود با واقعیت مواجه بشویم.اگر با این باور (یا حتی امید) که این هدف بزرگ واقعا دست یافتنی است شروع کنیم, باید پس از آن سوال بعدی را از خودمان بپرسیم: چطور می شود این هدف به واقعیت تبدیل شود؟ این پرسش رابطه ما را با واقعیت روشنتر می کند.  مجبوریم که با خودمان صادق باشیم, و رفتارها و یا عادت های بدمان را (اگر هدف شخصی است) یا فرآیند کار و سیستم را (یا فقدان آنرا) اگر هدف تجاری است, بررسی کنیم. آسان است که دیگران را سرزنش کنیم, مسئولیت شخصی مان را نپذیریم و یا بهانه جویی کنیم. این خصوصیات یک فرد شجاع (و کاری) است که مسئولیت شخصی اش را می پذیرد و نگاهی عمیقی به درون خودش برای بررسی کمبودها و کاستی ها می کند و نه فردی که کمبودهایش را به گردن دیگران می اندازد. وقتیکه اهداف بزرگ برای خودمان تعیین می کنیم در وهله اول مجبوریم نگاه عمیقی به خودمان داشته باشیم و در ابتدا تغییراتی در خودمان بوجود آوریم.

  5. باعث می شود که عادت های قدرتمندی را در خودمان توسعه بدهیم

  در تمام این فرآیند آنچه اتفاق می افتد در واقع تغییر در رفتار است. این تغییر رفتار بیشترین بهره ای است که از تعیین اهداف بزرگ عاید ما می شود. اگر واقعا به دنبال اهدافمان (از صمیم قلب) برویم؛ مجبور می شویم که رفتارمان را تغییر بدهیم. تبدیل به انسان بسیار مثبت تری خواهیم شد (مورد 1). سیستم و فرآیند با ارزشی را برای آینده مان راه اندازی می کنیم (مورد 2), کاملا در لحظه حال زندگی می کنیم و بهترین استفاده را از زمان مان می بریم (مورد 3).  در نهایت با خودمان “رو راست” می شویم و قبل از اینکه تقصیر را به گردن دیگران بیاندازیم به تغییرات داخلی توجه می کنیم (مورد 4).  وقتیکه تمام این رفتارها با مرور زمان در ما شکل گرفت, داریم واقعا کار بزرگی انجام می دهیم – در حال نهادینه کردن عادت های قدرتمندی هستیم که توان تغییر زندگی مان را دارند.

  در این مرحله هیچ اهمیتی ندارد که به اهداف بزرگ زندگی مان برسیم یا خیر. مسلما پیروزی بزرگتری بدست آوردیم و با اینکار بطرز قابل توجهی زندگی مان را تغییر داده ایم. این مزیت فرعی است که از تعیین اهداف بزرگ نهایتا بدست می آوریم. کمک می کند تا بطرز چشمگیری خودمان را بسازیم و بهتر کنیم, و اینکار از طریق ایجاد تغییرات پایدار و از طریق قدرت عادات امکان پذیر است.

 

بهترین تمرین هدفگذاری این روزها در دنیا

شخص زیرکی زمانی گفت, “اینکه چگونه روزمان را سپری می کنیم مثل این است که داریم چگونه زندگی مان را سپری می کنیم”. زندگی انسان ها معمولا یک شبه تغییر نمی کند (اما همۀ ما امیدواریم که اینگونه باشد). زندگی ما تغییر می کند, بخاطر اینکه ما تغییرات کوچکی را در عادات روزمره مان ایجاد می کنیم. گاهی اوقات ما این تغییرات را بدون اینکه خودمان متوجه بشویم انجام می دهیم. و این کارهای کوچک است که تغییرات بزرگی را در زندگی آینده مان ایجاد خواهد کرد.

این تا حدودی توضیح می دهد که چرا تمرین تعیین اهداف که ما می خواهیم بیشتر در مورد آن در این مقاله صحبت کنیم بسیار موثر است. اما قبل از اینکه به این مقوله بپردازیم, اجازه بدهید توضیح دهم "تغییرات جزئی" که منجر به نتایج بزرگ می شود واقعا به چه معناست.

گامهای کوچک با اهمیت

متخصصان تغذیه می گویند که کافی است فقط 250 کالری کمتر در روز غذا بخورید تا 13 کیلو وزن در سال از دست بدهید. 250 کالری 2 الی 3 تکه شکلات کوچک می شود. این بدان معناست که بدون هیچگونه تغییری در برنامۀ روزانه تان فقط با خوردن 250 کالری کمتر در روز, نتایج خیلی بهتری از رژیم های غذایی سخت یا تمرین ورزشی در باشگاه بدست می آورید.

دقیقا همین وضعیت برای اوضاع مالی تان هم وجود دارد. بر طبق گفتۀ مجلۀ پول Millionaire Calculator برای اینکه میلیونر شوید هیچ نیازی به برنده شدن در لاتاری ندارید. فقط کافیست روزانه 5 دلار بمدت 40 سال پس انداز کنید تا میلیونر بحساب بیایید!

وقتی درباره اش فکر می کنیم, این کار با کنار گذاشتن بخشی از حقوق ماهیانۀ ما در بلند مدت قابل انجام است. اما بخاطر برخی از دلایل عجیب و غریب تعداد کمی از مردم به واقع آن را انجام می دهند.

راهی که انتخاب می کنیم, تنظیم و پیگیری اهدافمان در نهایت به سرزنش کردن خودمان ختم می شود

وقتی تصمیم می گیریم که چه چیزهایی در زندگی مان می خواهیم, بندرت به ذهنمان روش ‘تغییرات کوچک در دورۀ زمانی معقول’ خطور می کند. و معمولا بدنبال راههای دیگری هستیم – ‘راهکارهای بزرگ,’ هنوز دو هفته نگذشته (با استراحت های طولانی, عدم فعالیت مثل سابق و تعویق انداختن امور) مواجه می شویم.

بهر حال, تمرین ساده و قدرتمندی وجود دارد که به ما کمک می کند تا تمرکزمان را از کوتاه مدت به نتایج بلند مدت ثابت و پایدار سوق بدهیم. معمولا اینکه تصور کنیم زندگی مان در 5, 10 یا 15 سال آینده چه شکلی خواهد بود زیاد رایج نیست.

تمرین هدفگذاری که می خواهم با شما در میان بگذاریم خیلی واقع بینانه, موثر و خلاقانه است. بنام…

“روز ایده آل”

اسمش بیشتر شبیه یک بازی است. تمام کاری که باید بکنید این است که فقط بنشینید, موسیقی ملایمی بگذارید و از خودتان یک سوال بپرسید – روز ایده آل من چطور می تواند باشد؟

یک تکه کاغذ و یا یک سند خالی بر روی کامپیوتر خود باز کنید و برنامه ای عالی برای این روزتان بنویسید.

 • چه ساعتی می خواهید از خواب بیدار شوید؟
 • وقتی بیدار شدید چه کاری می خواهید انجام بدهید؟
 • آیا می خواهید بمدت 30 دقیقه در کنار ساحل پیاده روی کنید و بعد صبحانۀ مورد علاقه تان را بخورید؟
 • آیا می خواهید برای تمامی نعمت هایی که خدا به شما داده سپاسگزاری کنید؟
 • دیگر چه کارهایی می خواهید انجام بدهید؟

آنرا بنویسید, هر چقدر با جزئیات بیشتری باشد بهتر است, این روز عالی را قدم به قدم دنبال کنید. نکته مهم این است که روزتان باید “میانگین” یک روز ایده آل باشد. روزی نیست که می خواهید به تعطیلات بروید, ازدواج کنید و یا دست در دست برد پیت یا آنجلینا جولی به خرید در فروشگاه لوازم عتیقه و یا اجناس گران قیمت بروید.

باید روزی باشد که بتوانید بارها و بارها بدون اینکه خسته شوید با آن زندگی کنید.

اگر به این قضیه عمیق تر نگاه کنید, چند بینش از این تمرین بدست خواهید آورد. اولین مورد اینکه, بطور وضوح می توانید ببینید که با تنها داشتن یک سری عادات کوچک که از همین امروز می توانید شروع کنید براحتی می توانید خودتان را به این پنداره روز ایده آلتان برسانید.

اما برخی از تغییرات بزرگ و دور از دسترس بنظر می رسد. صحیح است. فقط با داشتن تصویر ذهنی و اهداف روشن از این روز ایده آل که دوست دارید داشته باشید, ضمیر ناخودآگاهتان برای رسیدن به آن هدف مدام برویش کار می کند. فرصت هایی در زندگی برایتان پیش خواهد آمد که تابحال آنرا تجربه نکرده اید, کارهایتان را متفاوت انجام می دهید و شرایط تتان تغییر خواهد کرد و نتایج مثبت تر و متفاوت تری بدست می آورید.

با تغییرات کوچک شروع کنید و راهتان را ادامه بدهید

چیزی ساده ای انتخاب کنید, که نیاز به آن نباشد که شهرتان و یا کارتان را تغییر بدهید. می تواند با سپاسگزاری برای چیزهایی که دارید. 10 دقیقه زمان برای مدیتیشن. یا خواندن یک داستان کوتاه برای فرزندانتان شروع شود.

همۀ ما زمان کافی، انگیزه و عزم و اراده اینرا که یک عادت کوچک را 30 رو بتوانیم انجام بدهیم داریم (این مدت زمان برای خودکار کردن آن عادت لازم است). سپس می توانید به هدف بعدی تان حرکت کنید و به همین ترتیب تا آخر.

فقط دست بکار شوید و انجامش بدهید! این یکی از بزرگترین و بهترین روش های موثر و قدرتمند هدفگذاری است که تابحال وجود داشته است. چرا؟ به خاطر “اینکه چگونه روزمان را سپری می کنیم مثل این است که داریم چگونه زندگی مان را سپری می کنیم”. واقعا به همین سادگی است.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:برچسب‌ها: چگونه هدف تعیین کنیم ؟
[ ] [ ] [ مجید09104509998 ]
[ ]
آموزش استخراج بیت کوین رایگان از سایت www.melyoonersho.ir ارطریق لب تاب و کامپیوتر ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------